FIAT Bravo 1.6L Multijet 6AT FWD (120 HP)
2007–2010
118
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4336mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1295kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 91V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |