FIAT Bravo 1.9L TD 5MT RWD (75 HP)
1995–2001
74
bhp
Power
15.1
s
0–100 km/h
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1910cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 147Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.1s |
| Top Speed | 165km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4026mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1145kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |