FIAT Bravo 1.9L Tds 5MT RWD (101 HP)
1995–2001
100
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1910cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 100bhp |
| Power | 74.3kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4026mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1155kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |