FIAT Brevetti 3.1
1905–1908
19
bhp
Power
40
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3052cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 19bhp |
| Power | 14kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 64km/h |
| Top Speed | 40mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4214mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Kerb Weight | 1600kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 910 X 90 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |