FIAT Campagnola A 1.9
1955–1968
62
bhp
Power
68
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1901cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 62bhp |
| Power | 46kW |
| Torque | 127Nm |
Performance
| Top Speed | 109km/h |
| Top Speed | 68mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3597mm |
| Width | 1570mm |
| Height | 1946mm |
| Wheelbase | 2250mm |
| Kerb Weight | 1290kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |