FIAT Campagnola 2
1974–1979
80
bhp
Power
71
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 152Nm |
Performance
| Top Speed | 114km/h |
| Top Speed | 71mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3769mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1951mm |
| Wheelbase | 2301mm |
| Kerb Weight | 1610kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |