FIAT Croma 1.9L TD 5MT FWD (90 HP)
1986–1991
89
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1929cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4498mm |
| Width | 1758mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1250kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |