FIAT Croma 2.0L Turbo 5MT FWD (150 HP)
1991–1996
148
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 247Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 2997mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1236kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |