FIAT Croma 2.5L TD 5MT FWD (116 HP)
1986–1991
114
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 195km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4498mm |
| Width | 1758mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |