FIAT Dino Coupe 2
1967–1972
160
bhp
Power
124
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 160bhp |
| Power | 119kW |
| Torque | 172Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4514mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1318mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1220kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |