FIAT Dino Coupe 2.4
1967–1972
180
bhp
Power
130
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2419cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 180bhp |
| Power | 134kW |
| Torque | 216Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4514mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1318mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1400kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 820X80-120 (Front) - 910X90 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |