FIAT Dino Spider 2.4
1969–1972
180
bhp
Power
130
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2419cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 180bhp |
| Power | 134kW |
| Torque | 216Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4135mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1270mm |
| Wheelbase | 2281mm |
| Kerb Weight | 1240kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |