FIAT Doblo 1.4L 5MT FWD (77 HP)
2005–2010
76
bhp
Power
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 76bhp |
| Power | 57kW |
| Torque | 115Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 145km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4252mm |
| Width | 1722mm |
| Height | 1819mm |
| Wheelbase | 2583mm |
| Kerb Weight | 1230kg |
| Boot Capacity | 750L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |