FIAT Doblo 1.4L 6MT (95 HP)
2015–
94
bhp
Power
15.4
s
0–100 km/h
100
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 69.9kW |
| Torque | 127Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.4s |
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4407mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1895mm |
| Wheelbase | 2756mm |
| Boot Capacity | 790L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R16 C 99T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |