FIAT Doblo 1.4L T-Jet CNG 6MT (120 HP)
2015–
118
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 206Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 9.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 22L |
Dimensions & Weight
| Length | 4407mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1895mm |
| Wheelbase | 2756mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 790L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R16 C 99T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |