FIAT Doblo 1.6L 5MT FWD (105 HP)
2005–2010
102
bhp
Power
25.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 102bhp |
| Power | 76kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 174km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.5mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 11.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4252mm |
| Width | 1722mm |
| Height | 1819mm |
| Wheelbase | 2583mm |
| Kerb Weight | 1445kg |
| Boot Capacity | 750L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |