FIAT Doblo 1.6L MultiJet 6MT (90 HP)
2015–
89
bhp
Power
14.9
s
0–100 km/h
98
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.9s |
| Top Speed | 158km/h |
| Top Speed | 98mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 6.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4407mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1895mm |
| Wheelbase | 2756mm |
| Boot Capacity | 790L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R16 C 99T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |