FIAT Doblo 1.9L Multijet 5MT FWD (120 HP)
2005–2010
118
bhp
Power
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1910cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 174km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4252mm |
| Width | 1722mm |
| Height | 1819mm |
| Wheelbase | 2583mm |
| Kerb Weight | 1340kg |
| Boot Capacity | 2973L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |