FIAT Doblo 2.0L MultiJet 6MT (135 HP)
2015–
133
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1956cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 133bhp |
| Power | 99.3kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4407mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1895mm |
| Wheelbase | 2756mm |
| Boot Capacity | 790L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R16 C 99T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |