FIAT Doblo 2.0L Multijet 6MT FWD (135 HP)
2010–2015
133
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
41.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1956cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 133bhp |
| Power | 99kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.2mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4390mm |
| Width | 1832mm |
| Height | 1845mm |
| Wheelbase | 2755mm |
| Kerb Weight | 1525kg |
| Boot Capacity | 790L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |