FIAT Fiat 500 X 1.6L MultiJet II 6MT FWD (120 HP)
2018–
118
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4265mm |
| Width | 2024mm |
| Height | 1595mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1320kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |