FIAT Fiat 500e 83 kW (118 BHP)
2013–
111
bhp
Power
85
mph
Top Speed
108
mpg
Economy
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 111bhp |
| Power | 83kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 137km/h |
| Top Speed | 85mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 108mpg |
| Combined | 2.2L/100km |
| Urban | 2L/100km |
| Extra-Urban | 2.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3617mm |
| Width | 1628mm |
| Height | 1527mm |
| Wheelbase | 2301mm |
| Kerb Weight | 1355kg |
| Boot Capacity | 198L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |