FIAT Fiat Coupe 2.0L 5MT FWD (147 HP)
1994–
145
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 145bhp |
| Power | 108kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 212km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 14L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4249mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1341mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1245kg |
| Boot Capacity | 294L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |