FIAT Fiat Sedici 1.6L 16V 5MT FWD (120 HP)
2009–
118
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1586cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4115mm |
| Width | 1755mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1190kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |