FIAT Fiat Stilo 3 Doors 1.6L 5MT FWD (103 HP)
2001–
102
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 102bhp |
| Power | 76kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 10.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4181mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1125kg |
| Boot Capacity | 303L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Tr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |