FIAT Fiat Stilo Multi Wagon 1.9L JTD 5MT FWD (80 HP)
2003–
79
bhp
Power
13.8
s
0–100 km/h
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1910cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 196Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.8s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4519mm |
| Width | 1758mm |
| Height | 1570mm |
| Wheelbase | 2598mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |