FIAT Freemont Cross 2.0L 16v MultiJet 6AT AWD (170 HP)
2015–2018
168
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1956cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4910mm |
| Width | 1877mm |
| Height | 1704mm |
| Wheelbase | 2891mm |
| Kerb Weight | 2089kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65R17 // 225/55R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |