FIAT Freemont Cross 3.6L 24v 6AT AWD (280 HP)
2015–2018
276
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
20.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3605cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 205.9kW |
| Torque | 342Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.8mpg |
| Combined | 11.3L/100km |
| Urban | 15.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4910mm |
| Width | 1877mm |
| Height | 1704mm |
| Wheelbase | 2891mm |
| Kerb Weight | 1956kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65R17 // 225/55R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |