FIAT Freemont 2.0L 16v 6MT (140 HP)
2011–2015
138
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
37
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1956cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4887mm |
| Width | 1877mm |
| Height | 1692mm |
| Wheelbase | 2891mm |
| Kerb Weight | 1874kg |
| Boot Capacity | 750L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65R17 102H |
| Front Brakes | 302 Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 305 Mm Discs |