FIAT Freemont 3.6L V6 6AT AWD (280 HP)
2011–2015
276
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
20.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3605cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 206kW |
| Torque | 342Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.8mpg |
| Combined | 11.3L/100km |
| Urban | 15.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4887mm |
| Width | 1877mm |
| Height | 1692mm |
| Wheelbase | 2891mm |
| Kerb Weight | 1956kg |
| Boot Capacity | 750L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65R17 102H |
| Front Brakes | 302 Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 305 Mm Discs |