FIAT Fullback Cross 2.4L 6MT AWD (180 HP)
2016–
178
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2442cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 430Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5194mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1781mm |
| Wheelbase | 3000mm |
| Kerb Weight | 1825kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |