FIAT Grande Punto 3 Doors 1.3L Multijet 5MT FWD (75 HP)
2005–2009
74
bhp
Power
13.6
s
0–100 km/h
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1248cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.6s |
| Top Speed | 165km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4031mm |
| Width | 1687mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1575kg |
| Boot Capacity | 1022L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |