FIAT Grande Punto 5 Doors 1.2L 5MT FWD (65 HP)
2005–2009
64
bhp
Power
14.5
s
0–100 km/h
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1242cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 64bhp |
| Power | 48kW |
| Torque | 102Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.5s |
| Top Speed | 155km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4031mm |
| Width | 1687mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1030kg |
| Boot Capacity | 1022L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |