FIAT Grande Punto 5 Doors 1.9L Multijet 6MT FWD (129 HP)
2005–2009
127
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1910cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 127bhp |
| Power | 95kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4031mm |
| Width | 1687mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1220kg |
| Boot Capacity | 1022L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |