FIAT Grande Punto Abarth 1.4L 6MT (155 HP)
2007–2010
153
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
34
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 206Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4039mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1185kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |