FIAT Idea 1.3L Multijet 5MT FWD (90 HP)
2003–2010
89
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1251cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3929mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2507mm |
| Kerb Weight | 1175kg |
| Boot Capacity | 1407L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 88T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |