FIAT Idea 1.4L 5MT FWD (80 HP)
2010–2016
79
bhp
Power
14.8
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 121Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.8s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3955mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1702mm |
| Wheelbase | 2512mm |
| Kerb Weight | 1197kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |