FIAT Idea 1.4L 8V 5MT FWD (77 HP)
2003–2010
76
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 76bhp |
| Power | 57kW |
| Torque | 115Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 163km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3929mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2507mm |
| Kerb Weight | 1130kg |
| Boot Capacity | 1407L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 88T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |