FIAT Linea 1.4L 5MT FWD (78 HP)
2006–2015
76
bhp
Power
14.6
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 76bhp |
| Power | 57kW |
| Torque | 115Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.6s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4559mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1494mm |
| Wheelbase | 2604mm |
| Kerb Weight | 1160kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |