FIAT Marea Weekend 1.6L 5MT FWD (103 HP)
1996–2002
102
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 102bhp |
| Power | 76kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4831mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1275kg |
| Boot Capacity | 428L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65/R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |