FIAT Marea Weekend 1.9L JTD FWD (110 HP)
1996–2002
109
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
41.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1910cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 183km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.2mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4831mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1250kg |
| Boot Capacity | 428L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65/R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |