FIAT Marea 1.9L TDS 5MT FWD (75 HP)
1996–2002
74
bhp
Power
15.4
s
0–100 km/h
36.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1910cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 147Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.4s |
| Top Speed | 165km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.7mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4389mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1160kg |
| Boot Capacity | 428L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70/R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |