FIAT Marea 2.0L 20V 5MT FWD (154 HP)
1996–2002
152
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 152bhp |
| Power | 113kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 14.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4389mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1230kg |
| Boot Capacity | 428L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |