FIAT Mille 1l 5MT (65 HP)
1983–2013
64
bhp
Power
15.1
s
0–100 km/h
94
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 64bhp |
| Power | 48kW |
| Torque | 89Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.1s |
| Top Speed | 151km/h |
| Top Speed | 94mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3693mm |
| Width | 1547mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2631mm |
| Kerb Weight | 820kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 70 R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |