FIAT Multipla 1.6L 5MT (103 HP)
1998–2004
102
bhp
Power
12.6
s
0–100 km/h
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1581cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 102bhp |
| Power | 76kW |
| Torque | 144Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.6s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 11.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 3993mm |
| Width | 1872mm |
| Height | 1669mm |
| Wheelbase | 2667mm |
| Kerb Weight | 1300kg |
| Boot Capacity | 428L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65/R15 88 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |