FIAT Multipla 1.9L JTD 5MT FWD (120 HP)
2004–2010
118
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1910cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 172km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4089mm |
| Width | 1872mm |
| Height | 1694mm |
| Wheelbase | 2667mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 1288L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65/R15 88 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |