FIAT Palio Weekend 1.4L 5MT FWD (85 HP)
2012–2019
84
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 122Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4252mm |
| Width | 1659mm |
| Height | 1588mm |
| Wheelbase | 2464mm |
| Kerb Weight | 1091kg |
| Boot Capacity | 462L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |