FIAT Palio 1.6L 5MT FWD (115 HP)
2011–2016
114
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 159Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3876mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1504mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 178/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |