FIAT Panda 4x4 0.9L TwinAir Turbo 6MT AWD (85 HP)
2012–
84
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 875cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 5.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3653mm |
| Width | 1643mm |
| Height | 1552mm |
| Wheelbase | 2301mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
| Boot Capacity | 224L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |