FIAT Panda 4x4 1.2L 5MT AWD (60 HP)
2003–2012
59
bhp
Power
20
s
0–100 km/h
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1242cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 102Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 20s |
| Top Speed | 145km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3538mm |
| Width | 1577mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2304mm |
| Kerb Weight | 965kg |
| Boot Capacity | 773L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65-165/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |